ZÁKAZNÍCI Z ČR

Phytoseiulus persimilis - dravý roztoč

Phytoseiulus persimilis je dravý roztoč proti sviluškám velikosti asi 0,5 mm a účinný proti Svilušce chmelové. 
Dodáváme je v dávce (100 ks) na plochu 10 m2 do skleníků, fóliovníků, zimních zahrad a domácností. Nebo v dávce 2000 ks / bal pro velkopěstitele. 

Na rozdíl od svilušky má výrazně oranžovou barvu a rychle se pohybuje. Vyhledává a vysává dospělce, nymfy larvy i vajíčka svilušek. Dospělý roztoč denně vysaje až pět dospělých svilušek nebo dvacet larev a vajíček. V příznivých podmínkách vyklade jedna samička za svůj život až 60 vajíček, z nichž se již po 4 dnech vyvíjí nymfy, které jsou rovněž dravé. Celý vývoj jedné generace trvá pouze 9 dnů.

Sviluška chmelová napadá okurky, papriky, baklažány, jahodníky, většinu druhů květin a mnoho dalších rostlin pěstovaných ve sklenících. Dospělé svilušky jsou asi 0,5 mm velcí zelenohnědí či zelenožlutí roztoči. Pohybují se pomalu a na spodní straně listů tvoří husté pavučinky a poškozují rostliny vysáváním buněk listových pletiv. 

V optimálních podmínkách, tj. při teplotách kolem 30 °C  vyklade jedna samice až 100 vajíček. Při této teplotě se z vajíček vyvíjí další generace již za 7 dnů. Většina populací svilušky ve sklenících již získala odolnost vůči některým chemickým pesticidům. Proto se chemická ochrana stává málo účinnou a nepřiměřeně drahou.

Pro omezení populace výskytu svilušky se doporučuje udržování vhodné půdní vlhkosti v průběhu cele sezóny, a to hlavně na písčitých půdách. Zabránit utláčení půdy, které zhoršuje pronikání vody do půdy. Preventivně lze použít řepkové nebo minerální oleje ve 2% roztoku v době mezi naléváním pupenů a stadiem vlny (BBCH 01 až 05). 

V pozdějším stadiu lze aplikovat 5 kg síry spolu se 3 kg vodního skla na hektar, nebo 2 l oleje, 0,4 kg mýdla, 0,4 kg sody na hektar. Ochrana listů před nadměrnou prašností.

Podmínky pro úspěšné rozmnožování a udržení kultury dravého roztoče:
- Důležité je dobré větrání a rosení.
-  Optimální vzdušná vlhkost je 70 – 90 %, optimální teplota 20 – 25 %.
- Pokud můžete v bytě lokálně zvýšit vlhkost vzduchu (např. rosením či fóliovým krytem), pak fungují spolehlivě i tam.

Upozornění:
- Při pozdním rozpoznání škůdce a přemnožení svilušek může být snížen efekt účinnosti roztoče. Pak je nutné podpořit ochranu použitím jiných biologických nebo chemických přípravků.
- V kombinaci s roztočem lze používat pouze povolené chemické přípravky - viz. přehled toxicity.
- Předchozí aplikace syntetických pyrethroidů (Karate, Decis, Vaztak a další) způsobuje hynutí až neúčinnost roztočů ještě několik týdnů po postřiku těmito přípravky !!!
- V kombinaci s dravým roztočem lze používat pouze povolené chemické přípravky. Jako postřikovou látku lze použít přípravek Lepinox Plus na bázi mikroorganismů, kde účinnou látku tvoří mikroorganismy Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki. 
   


Do uzávierky objednávok na bioagens do skleníkov na 23. týždeň zostáva:
00
h
:
06
m
:
03
s